Board and Council

OCBCC's 2019 AGM was held September 19th, 2019 at 10am in Toronto. 

2019-20 Board of Directors: The OCBCC is governed by a Board of Directors made up of dedicated volunteers from the early learning and child care sector around Ontario, as well as representatives of provincial organizations and trade unions.

2019-20 Executive Officers:

  • President: Sheila Olan-MacLean: Compass Early Learning and Care, Peterborough
  • Vice-President: Michel Laflamme, Service à l'enfance Aladin Childcare Services, Ottawa
  • Secretary:  Vacancy
  • Treasurer: Carrie Lynn Poole-Cotnam, CUPE Ontario
  • Member-at-large: Christina Gilligan, Toronto

2019-20 Board members:

  • Erin Filby, Toronto
  • Tracy Morris, Toronto
  • Brooke Richardson, Association of Early Childhood Educators Ontario
  • Rosemary Judd-Archer, Ontario Secondary School Teachers Federation
  • Patty Coates, Ontario Federation of Labour
  • Vikki Poirier, Ontario Public Service Employees Union
  • Lynn Carlson, Kenora
  • Christa O'Connor, Creative Beginnings, Baden
  • Tracy Saarikoski, Discovery Early Learning & Care, Sudbury
  • Janet Teibo, CUPE Local 2484, Toronto
2019-20 Provincial Council: Our Board of Directors is drawn from our Provincial Advisory Council, a larger body of elected member representatives. Our Provincial Council meets twice annually and provides advice and direction to the OCBCC.

ORGANIZATIONAL REPRESENTATIVES

Organization

Name

Association of Early Childhood Educators

Brooke Richardson 

Canadian Federation of Students

 

 Canadian Federation of University Women

Sandy Thomson 

Canadian Union of Public Employees

Carrie Lynn Poole-Cotnam

Elementary Teachers Federation of Ontario

Phyllis Hession-White 

Ontario Campaign 2000

Claudia Calabro

Ontario English Catholic Teachers’ Association

Cheryl Fullerton

Ontario Federation of Labour

Patty Coates

Ontario Public Service Employees Union

Vikki Poirier / Luisa Quarta

Ontario Secondary School Teachers’ Federation

Rosemary Judd-Archer

Unifor

Lisa Kelly

YWCA

Jasmine Rezaee / Colette Prevost

 

REGIONAL CENTRE AND LOCAL ADVOCACY GROUP REPRESENTATIVES

Member area

Name

Greater Toronto Area

City of Toronto, Regional Municipality of Halton, Regional Municipality of Durham, Regional Municipality of Peel, Regional Municipality of York

1. Abigail Doris, Toronto Community for Better Child Care, Toronto

2. Christina Gilligan, Toronto

Southwest

Chatham–Kent, Haldimand County, Norfolk County, City of Brantford, City of Hamilton, City of London, City of St. Thomas, City of Stratford, City of Windsor, Oxford County, Waterloo Region, Bruce County, Grey County, Huron County, Lambton County, Wellington County, Regional Municipality of Niagara

1. Christa O'Connor, Creative Beginnings, Baden

2. Lori Prospero, Owl Child Care Services & Early Years Coalition – Waterloo Region, Waterloo

Eastern and Southeast

United Counties of Prescott and Russell, City of Cornwall, County of Lanark, County of Renfrew, United Counties of Leeds and Grenville, City of Kingston, County of Lennox and Addington, City Ottawa

1. Cathy Romano-Franzese, Ottawa Child Care Association, Ottawa

2.  Vacancy

Northwest

Kenora District, Rainy River District, Thunder Bay District

1. Lynn Carlson, Kenora

2. Willow Lem – Thunder Bay ECE Unite!, Thunder Bay

Northeast

Algoma District, City of Greater Sudbury, District of Cochrane, District of Timiskaming, District of Nipissing, District of Manitoulin, District of Sault Ste Marie

1. Tracy Saarikoski, Discovery Early Learning & Care, Sudbury

2. Vacancy

Central

Kawartha Lakes, City of Peterborough, Parry Sound District, District Municipality of Muskoka, Dufferin County, Hastings County, Northumberland County, Simcoe County

1. Sheila Olan-MacLean, Compass Early Learning and Care, Peterborough

2. Debbie Milne, First Adventure Child Development Centres, Belleville

Special constituency - Francophone

Michel Laflamme, Service à l'enfance Aladin Childcare Services, Ottawa

2484 rep

Janet Teibo / Erin Williams, Toronto

 

INDIVIDUAL MEMBERS

1.         Erin Filby, Toronto

2.         Athina Basiliadis, Ottawa (CUPE Local 2204)

3.         Lisa Johnstone, Toronto (Early Years Professionals Rise Up TO)

4.         Kim Gilbert, Windsor

5.         Tracy Morris, Toronto 

 

Do you like this page?

connect